Konferencja Kultura i Neuronauka

Konferencja Kultura i Neuronauka

Kultura, neuronauka - czy da się połączyć te dwie dziedziny? Organizatorzy konferencji w warszawskiej Zachęcie udowadniają, że tak. 25 października w Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się konferencja, która ma rozpocząć dialog między światem szeroko rozumianej kultury i badaczami zajmującymi się ludzkim mózgiem i układem nerwowym.

Konferencja „Kultura i neuronauka” została przygotowana przez Karolinę Wiktor — artystkę wizualną, która w 2009 roku przeszła dwa udary i cierpiała na afazję (zaburzenie mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu). „O ogromnym potencjale naszego mózgu dowiedziałam się, rzekłabym, organoleptycznie — tętniak tętnicy kręgowej i dwa udary uświadomiły mi kruchość naszego bytu. Jednocześnie to właśnie choroba pokazała, jak wielkie są braki w edukacji i świadomości społecznej — ucząc się na nowo liter i słów zrozumiałam sens niektórych, jak na przykład »dialog i współdziałanie na rzecz rozwoju społecznego«. Jak górnolotnie by to nie zabrzmiało, widzę w tym sens” — mówi Karolina Wiktor.

Stąd pojawił się pomysł konferencji, która łączyłaby neuronaukę z szeroko rozumianą kulturą. Dialog między tymi obszarami trwa, ale jest prowadzony w zamkniętym środowisku i niezrozumiały z powodu nadmiaru hermetycznej terminologii. Konferencja ma nadać mu znacznie szerszy, otwarty charakter, aby uczestniczyli w nim ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku.

Na konferencji omawianych będzie wiele tematów, począwszy od działania zmysłów i plastyczności mózgu, sposobów komunikacji ze światem jak system PISAK i BSI, poprzez gry poznawcze, design i aplikacje dla osób z afazją umożliwiające im kontakt z otoczeniem, po różne sposoby rehabilitacji i opieki. O swoich doświadczeniach opowie także kuratorka konferencji Karolina Wiktor. 

Swój udział w konferencji potwierdzili: Przemysław Chruścielewski (montażysta filmu „Deep Love”), prof. Piotr J. Durka (fizyk biomedyczny, neuroinformatyk), dr Mateusz Hohol (kognitywista, filozof nauki), Joanna Jeśman (kulturoznawczyni), prof. Małgorzata Kossut (neurobiolog), Abi Roper (współautorka GeST – Computer Gesture Terapy Tool dla osób z afazją), Maciej Skorko (prowadzący badania w Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Instytucie Psychologii PAN), Marcin Wichrowski (autor aplikacji umożliwiającej osobom z afazją komunikację z otoczeniem), dr Marzena Żylińska (specjalista neurodydaktyki), Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/492440310858480/?fref=ts
Fanpage konferencji: https://www.facebook.com/pages/Konferencja-Kultura-i-neuronauka/347921798719414?fref=ts

Gdzie? Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3,
Kiedy? 25 października
wstęp wolny! 
szczegóły: 
www.zacheta.art.pl

Anna Karcz-Czajkowska
 

czytaj więcej
 „Duchowe życie mózgu” to książka dwóch autorów – Kennetha Heilmana, który jest neurologiem oraz Russela Donda zajmującego si... czytaj więcej
Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia[1] to książka, która zachęca do pracy nad sobą. Wbrew podty... czytaj więcej
Agnieszka Dębska W dniach 18-21 lipca odbyła się coroczna, już dwudziesta piąta edycja konferencji organizowanej przez między... czytaj więcej