Migrena

Migrena

Migrena to jedna z częściej występujących chorób neurologicznych. Charakteryzuje ją występowanie napadowych bólów głowy, które zwykle są poprzedzone specyficznymi "zwiastunami". Migrena może występować rodzinnie, a także istnieją przesłanki o jej podłożu genetycznym. Z powodu migreny częściej cierpią kobiety. Pierwsze napady choroby mogą pojawiać sie w dzieciństwie, ale szczególnym momentem życia, w którym występują to 2-5 dekada życia.
 

Objawy migreny

Napad migrenowy może trwać od kilku godzin, do kilku dni. Występuje jako efekt nagłego skurczu naczyń krwionośnych w głowie i również szybkiego ich rozkurczenia. Zwykle wystąpienie bólów głowy poprzedza tzw. aura. W przypadku migreny mogą to być niedowłady jednostronne, zaburzenia czucia, drętwienie rąk, złudzenia wzrokowe, jak "mroczek migoczący" w polu widzenia, błyski, zygzaki, widzenie nieostre lub zniekształcone, w kolorach, a także nudności oraz wiele innych doznań zmysłowych. Migrena z aurą to tzw. migrena klasyczna. Jednak trzeba mieć na uwadze, że aura nie zawsze występuje.
Po aurze (lub bez niej) pojawia się silny ból głowy, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, światłowstręt i przeczulica zmysłowa. Ból zwykle jest pulsujący lub zaciskający „jak obręcz” całą głowę. Początkowo może pojawiać się z jednej strony głowy w okolicy skroni i „rozprzestrzeniać się” na całą głowę.

Napady migreny mogą być indukowane:

  • stresem i zmęczeniem,
  • głodem i hipoglikemią,
  • pracą przy komputerze,
  • wystąpieniem miesiączki,
  • zjedzeniem czekolady,
  • wypiciem alkoholu - zwłaszcza czerwonego wina,
  • spożyciem żółtego sera,
  • wypiciem kawy,
  • nieprzyjemnym zapachem

 

Zapobieganie napadom migreny

Napadom migrenowym można z różnym skutkiem zapobiegać. Najprostszym sposobem jest unikanie ekspozycji na czynniki wyzwalające napad migreny. Zostały one przedstawione powyżej.
Jeśli pojawia się aura, warto już wtedy przyjąć leki przeciwbólowe i udać się na odpoczynek. Najlepiej sprawdza się pomieszczenie ciemne, przewietrzone, bez bodźców dźwiękowych i zapachowych. Pozycja leżąca jest jak najbardziej wskazana. Pomocne może okazać się wypicie ulubionej ziołowej herbaty np. z rumianku, kozłka lekarskiego, czy też spożycie kropel z jemioły.
 

Leczenie migreny

Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapanować nad migreną, wówczas konieczna jest diagnostyka neurologiczna i podjęcie specjalistycznego leczenia. Stosowana jest farmakoterapia (tryptany oraz egrotamina i dihydroergotamina, niesteroidowe leki przeciwzapalne), relaksacja, akupunktura, stymulacja prądem o niskiej częstotliwości oraz wykonywanie blokad znieczulających. Zaleca się również prowadzić dzienniczek bólu, uwzględniając w nim okoliczności wystąpienia bólu, czas trwania, nasilenie, obecność aury oraz skuteczność leczenia. Nasilenie bólu można określać na skali wzrokowo-analogowej, gdzie brak bólu oznaczany jest jako „0”, a najsilniejszy ból „10”.
Jeśli napady migrenowe wynikają ze zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, wówczas warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Pomoże on dobrać właściwy materac i poduszkę, które pozwolą odciążyć odcinek szyjny.

opracowała: Katarzyna Ziaja

Literatura:

  1. Zaidat O.O., Lerner A.J. wyd. I polskie, red. H. Kwieciński, Neurologia. The Little Black Book. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010
  2. Manji H., Connolly S., Dorward N., Kitchen N., Mehta A., Wills A., red. nauk. wyd. pol. Barycki J. Oksfordzki podręcznik neurologii, Czelej, Lublin 2010 (publikacja angielska: 2007) 
Odpowiednia długość i wysoka jakość snu ma fundamentalne znaczenie dla jakości życia. Sen jest procesem istotnym dla odnowien... czytaj więcej
Między jakością snu a uzależnieniami lekowymi istnieje współzależność – zmiany w jednym z tych procesów znajdują odzwierciedl... czytaj więcej
Tekst autorstwa Agnieszki Kawuli   „Niechcący podsłuchałam, jak tata mówił do dziadka: – Po prostu mózg umiera. Czy Pan rozum... czytaj więcej
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix Odra uważana jest często za tzw. łagodną chorobę... czytaj więcej