Neuroprotezy w rdzeniu kręgowym

Neuroprotezy w rdzeniu kręgowym

Sparaliżowane szczury zaczęły chodzić bez sygnałów nerwowych z mózgu!
Na łamach Nature Neuroscience opublikowano wyniki eksperymentu amerykańsko-szwajcarskiego, który wpisuje się w poszukiwania remedium na paraliż wywołany brakiem przewodnictwa nerwowego w obrębie rdzenia kręgowego. Taki deficyt może powstać na skutek uszkodzeń rdzenia (przerwanie włókien nerwowych) lub procesów degeneracji neuronów (np. demielinizacja).

W warunkach laboratoryjnych posłużono się sparaliżowanymi szczurami, na które podziałano następującymi czynnikami:

kombinacją leków, stymulujących przewodnictwo elektryczne w rdzeniu nerwowym,
neuroprotezą, wczepioną w rdzeń kręgowym, która wytwarzała sygnały elektryczne,
programem rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem bieżni, na której umieszczano szczury.
- "The study demonstrates that the lower spinal cord has circuitry that is sufficient to support virtually normal, weight-bearing locomotion" - powiedział V. Reggie Edgerton (University of California), współautor badań.

Neuroprotezy w rdzeniu kręgowymJak podkreślają badacze, najbardziej ekscytującym elementem badań jest to, że udał im się przywrócić sprawność motoryczną kończyn objętych paraliżem bez odbudowywania przewodnictwa elektrycznego z mózgu! Po treningu szczury były w stanie udźwignąć ciężar własnego ciała i w zasadzie chodzić tak samo sprawnie, jak w czasie poprzedzającym uszkodzenie rdzenia kręgowego.

W eksperymencie na bieżni umieszczono sparaliżowane szczury, które poddano farmakoterapii obejmującej podawanie leku o angielskiej nazwie quipazine, który jest antagonistą serotoniny i wpływa na pobudzenie przewodnictwa elektrycznego w nerwach rdzenia kręgowego. Następnie wczepiono neuroprotezę, która wytwarzała sygnały elektryczne w miejscu uszkodzenia rdzenia.

Fantastyczne wyniki eksperymentu dowiodły, że nerwy ruchowe są w stanie interpretować pobudzenie elektryczne nie pochodzące z mózgu jako sygnał do realizacji ruchów lokomocyjnych. Tym samym zasadnym stał się poszukiwanie analogicznych rozwiązań dla ludzi, którzy nogi są sparaliżowane w wyniku dysfunkcji rdzenia kręgowego. Na bazie przytaczanych badań zespół szwajcarskich uczonych zaczął przygotowywać neuroprotezy dla ludzi, które mają nadzieję włączyć do badań klinicznych w przeciągu 4-5 lat.

Szczegółowe informacje o eksperymencie można przeczytać w artykule pt. Three-pronged treatment let their legs move, bear weight without brain signals oraz na stronie The Christopher & Dana Reeve Foundation, gdzie również można znaleźć inne doniesienie o badaniach w zakresie paraliżu.

Naukowcy wywołali halucynacje wzrokowe u myszy, wykorzystując światło do stymulacji niewielkiej liczby komórek w mózgu. Badan... czytaj więcej
Muzykę wykorzystywano w leczeniu różnych stanów chorobowych, dotykających zarówno ciała, jak i psychiki, od zarania ludzkości... czytaj więcej
Klasyczne zastosowanie DBS – choroba Parkinsona Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) jest metodą z obs... czytaj więcej
W celu zapobiegania wielu patologiom wynikającym z siedzącego trybu życia Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczenia... czytaj więcej