Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo.

Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo.

Chciałbym pokrótce przedstawić Państwu książkę, która została niewątpliwym bestsellerem w USA, zaś po pojawieniu się polskiego przekładu w 2013 roku wywołała żywą reakcję u publicystów o skrajnie odmiennych poglądach. Mowa tu o powieści Ebena Alexandra „Dowód” w której opisuje on swoje przeżycia z pogranicza śmierci, gdy „poznaje Niebo”. Opis ten jest o tyle fascynujący i niespotykany dotychczas w literaturze, że autor jest praktykującym neurochirurgiem i naukowcem (wykładał na Uniwersytecie Harvarda).

Alexander opowiada o tym jak zapadł na bakteryjne zapalenie mózgu o niewyjaśnionym podłożu. Duża część książki skupia się na naukowym opisie objawów tejże choroby i ich specyfiki w jego przypadku. Opis ten jest zrozumiały dla czytelnika, jednocześnie pozostając naukowo kompetentnym. Kolejnym fundamentem książki jest opis przeżyć autora w trakcie, gdy jego kora mózgowa była atakowana przez bakterie. Opowiada o swoich subiektywnych przeżyciach i wędrówce przez „krainę widzianą z perspektywy dżdżownicy” aż do „Nieba”. Po szczegóły odsyłam do lektury.

Za główną wadę tej książki uważam liczne wtręty autobiograficzne w moim rozumieniu mające przekonać czytelników o wyjątkowości przypadku autora i pewnego rodzaju misji jaką otrzymał od Opatrzności. Fragmenty te uważam za kłócące się z główną, rzetelną treścią książki, która skupia się na obiektywnym opisie symptomów i subiektywnym, treściwym opisie przeżyć.
Szczególnie ostatnia część książki, gdzie autor wraca do swoich subiektywnych przeżyć i stara się połączyć je z obiektywnymi zdarzeniami takimi jak aktualny stan pogody, czy wydarzenia w życiu innych osób wywołał u mnie pewnego rodzaju niesmak. Autor nie stara się podsumować swego dzieła, lecz wyraźnie narzuca swoją interpretację.

Nie zgadzam się z interpretacją wydarzeń przedstawioną przez autora, jednakże opisany przez niego przypadek i przeżycia uważam za niezwykle interesujące. Każdemu, kto nie boi się dyskusji na temat Boga, Absolutu, życia wiecznego, czy ich braku i jest otwarty na argumenty drugiej strony szczególnie polecam tę lekturę.

"Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo"
Alexander Eben
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2013
 

czytaj więcej
 „Duchowe życie mózgu” to książka dwóch autorów – Kennetha Heilmana, który jest neurologiem oraz Russela Donda zajmującego si... czytaj więcej
Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia[1] to książka, która zachęca do pracy nad sobą. Wbrew podty... czytaj więcej
Agnieszka Dębska W dniach 18-21 lipca odbyła się coroczna, już dwudziesta piąta edycja konferencji organizowanej przez między... czytaj więcej